Gülalek Annamuradova
4 years ago - 1 Dakika, 7 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkmenistan ile ABD ekonomik işbirliği ele alındı


Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan-ABD İş Konseyi Başkanı Eric Stewart ile görüştü. Amerikan iş adamı, Türkmen Lideri’ni Uluslararası Tarafsızlık Günü ile tebrik ederek, ABD’li iş dünyasının Türkmenistan ile karşılıklı çıkara dayalı işbirliğine büyük ilgi gösterdiğini kaydetti.

Türkmen Lider, Türkmenistan’ın yabancı ortakları ile işbirliğine açık olduğunu kaydederek, uzun yıllardan bu yana Türkmenistan’da başarılı faaliyet gösteren ABD’li şirketlerin çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Türkmenistan ile ABD ekonomik işbirliği ele alındı


Taraflar iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine yönelik konularda görüş alış verişinde bulundu. Ekonomik münasebetlerin arttırılmasına iş konseyinin ve ortak iş forumlarının faaliyetlerinin önemli olduğuna dikkat çekildi. Türkmenistan ile ABD ilişkilerinde enerji, ulaştırma, iletişim, sanayi, tarım ve yüksek teknoloji alanındaki işbirliği imkânları değerlendirildi.

Olumlu bir yatırım iklimi yaratılmış Türkmen piyasasındaki konumlarını güçlendirmede ABD'li iş çevrelerinin ilgisini teyit eden işadamı, Türkmenistan’ın dünya sahnesindeki artan prestijini sağlayan uluslararası işbirliği konusundaki inisiyatiflerinin önemine değindi.

Bu sene Temmuz ayında Washington’da Türkmenistan-ABD İş Konseyi toplanmıştı. Türkmenistan-ABD İş Konseyi toplantısı bugünde Aşkabat’ta toplandı. ABD-Türkmenistan İş Konseyi, ABD ve Türkmenistan arasındaki ticari ilişkileri teşvik eden, Washington DC merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)