Gülalek Annamuradova
2 years ago - 1 Dakika, 15 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkmenistan, Uluslararası Tarafsızlık Günü’nü kutladı

12 Aralık 1995 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından daimi tarafsızlık statüsüne kavuşan ve 2015 yılında bu tarafsızlık statüsü BMGK tarafından ikinci defa onaylanan Türkmenistan’da, Uluslararası Tarafsızlık Günü kutlandı. Bu önemli uluslararası statüyü kazanan ülkede, Tarafsızlık Günü dolayısıyla ülke genelinde birçok kültürel etkinlik düzenlendi ve açılış töreni gerçekleştirildi.


Türkmenistan, Uluslararası Tarafsızlık Günü’nü kutladı


12 Aralık Uluslararası Tarafsızlık Günü dolayısıyla sabahın erken saatlerinde Aşkabat’taki Tarafsızlık Anıtı’na çelenk konuldu. Bu törene, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov da katıldı. Ayrıca bu törene Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, milletvekilleri, bakanlar, valiler, yabancı misyon şefleri, Türkmenistan’ın yurtdışındaki büyükelçileri, aralarında Türk işadamlarında bulunduğu çok sayıda yabancı iş adamları, Aşkabat’ta düzenlenen uluslararası konferanslara katılan yabancı ülke heyet temsilcileri katıldı.

12 Aralık 1995 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından daimi Tarafsızlık statüsünü kazanan Türkmenistan, bu sene tarafsızlığının 22.yıl dönümünü kutluyor. Ülke yönetimi, dış politikasını bu tarafsızlık statüsü prensipleri kapsamında belirleyerek, dünyada barış ve güvenliğin sağlanması, uluslararası işbirliğinin sürdürülmesi için büyük çaba gösteriyor.

Uluslararası Tarafsızlık Günü dolayısıyla başkent Aşkabat başta olmak üzere bütün vilayetlerde açılış törenleri düzenlendi. Bayram gününde ticaret merkezleri, konutlar ve sağlık evinin açılış törenleri gerçekleştirildi.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)