Sevde Kalafat
4 years ago - 52 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Turizmde “Perge Yılı”

Turizmde "Perge Yılı” ilan edilen Antalya’da, Perge Antik Kentindeki tarihi sütunların ayağa kaldırılması için kampanya başlatıldı.

Turizmde “Perge Yılı”


Vali Münir Karaloğlu’nun 2018 yılını Antalya’da “Perge Yılı” ilan etmesiyle birlikte, Perge Antik Kenti kazıları ve iyileştirme çalışmaları hız kazandı. "Antik şehir Perge'de dikili bir sütunun olsun" sloganıyla başlatılan kampanya ile sponsorlar aracılığıyla tarihi sütunlar ayağa kaldırılacak.

Antalya’nın kültürel değerlerini ortaya çıkarmaya çalıştıklarını söyleyen Vali Karaloğlu, her sene farklı bir değerin adını verdiğini belirtti. Bugün Perge yarın Aspendos ya da başka bir yerin olacağını ifade etti.

1946 yılında İstanbul Üniversitesi başkanlığında başlatılan kazı çalışmaları 2012 yılından itibaren Antalya Müze Müdürlüğü tarafından devam ettirildi. Toplamda 350 sütun ayağa kaldırıldı.

Ayağa kaldırılması gereken 50 sütun daha olduğu belirlenerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından her bir sütun sponsorluk ücretine 2 bin 500 TL olarak karar verildi. Destek veren sponsorların adı ise sütunlara verilecek.

Kaynak: DHA