Berna Usta
2 years ago - 1 Dakika, 15 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Turizmin Yükselen Yıldızı Kapadokya

Kapadokya Türkiye’nin peri bacaları, benzersiz vadileri, balon turları, yeraltı şehirleri ile tarihi kültürel ve doğa turizminde önde gelen merkezlerinden biri olarak turistlerin ilgisini çekiyor.

Turizmin Yükselen Yıldızı Kapadokya


Kapadokya Perslilerin tabiri ile “Kappa Tuchia” yani Güzel Atlar ülkesi. Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray’a, Kayseri illeri arasına yayılmış geniş bir bölge olan kapadokya dünyada eşine az rastlanır büyülü bir mekan.

Dünya’nın en büyük açık hava müzesi olmayı hak eden Kapadokya, baharda çiçeklerin içinde başka güzel güzün sararan yaprakların içinde bir başka güzel.

Kapadokya bundan 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıktı.

Doğa ile tarihin iç içe geçtiği bu bölgede tarihi süreç içinde insanlar peri bacaları adını verdikleri oluşumların içine evler kiliseler, manastırlar yapmışlardır. Kapadokya tarih boyunca ülkeler arasında ticari ve sosyal bir bağ kuran İpek Yolu’nun da önemli kavşak noktalarından biri olmuştur.

Turizmin Yükselen Yıldızı Kapadokya


Gün geçtikçe yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmeyen Kapadokya bu yıl altın çağını çağıyor. Bu yılın ilk 6 ayında 1 milyon 200 bin turist ağırladı.

Turizmin Yükselen Yıldızı Kapadokya


Kapadokya insanı birçok yönden cezbeden bir yer. Kayalar içine inşa edilmiş otantik oteller, gökyüzünde güneş doğarken balonla peri bacalarını seyretmek, kilometrelerce uzunluktaki yeraltı şehirleri, yöresel tatlar.

Turizmin Yükselen Yıldızı Kapadokya

Doğanın ve tarihin iç içe olduğu Kapadokya masalsı bir tatil geçirmek isteyenleri bekliyor.