Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 32 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türk Basketbol Tarihinin Unutulmaz İsmi: Mehmet Okur

NBA Tarihinde All-Star Kadrosunda Yer Almayı Başaran İlk Türk Basketbolcu

Türk Basketbol Tarihinin Unutulmaz İsmi: Mehmet Okur


Türk basketbolunun efsane ismi Mehmet Okur
, 26 Mayıs 1979 tarihinde dünyaya geldi. 

Çocukluk sürecinde futbola ilgi duydu. 14 yaşında basketbola karşı yetenekli olduğu anlaşılıncaya kadar futbol maçlarında  kalecilik yaptı. Boyunun uzun olması ve basketbola karşı doğuştan gelen yeteneği dolayısıyla basketbol oynamaya başladı ve kısa zamanda adından söz ettirmeyi başardı. 

Kariyerine Oyak Renault takımında başlayan Okur, burada ritmini bulmaya başlamıştı. Ardından Tofaş basketbol takımının yolunu tutan A Milli Basketbolcu, kısa sürede takıma adapte olarak çok başarılı bir dönem geçirdi. Rashard Griffith ve Asım Pars ile birlikte forma giydiği bu dönemde ilk şampiyonluk sevincini yaşadı.

Türk Basketbol Tarihinin Unutulmaz İsmi: Mehmet Okur


Bursa'da sergilediği performansı başarı grafiğini de yükselterek basketbolun en köklü takımlarından olan Efes Pilsen'e transfer olmasının önünü açtı. Efes Pilsen'in Avrupa 3.'sü olduğu 2001 sezonunda adeta takımını sırtlayan kişi oldu.

Takımına sunduğu katkılar ve gösterdiği performansı basketbolun devlerininin dikkatinden kaçmadı ve NBA takımlarından Detroit ile sözleşme imzaladı.

NBA'de Memo lakabıyla anılan Mehmet OkurDetroit Pistons'un 2003-2004 yılında kazandığı şampiyonlukla,  NBA'de şampiyonluk yaşayan ilk Türk basketbolcu ünvanını kazandı.

Mehmet Okur 2004-2005 sezonunda Utah Jazz takımıyla 50 milyon dolara 6 yıllık sözleşme imzaladı.

Türk Basketbol Tarihinin Unutulmaz İsmi: Mehmet Okur


2007 yılında NBA'in en iyilerinin çağrıldığı All Star maçında attığı 4 sayı, 2 ribaunt ve 1 asistle başarılı bir maç çıkardı. Ve böylece All Star maçına çıkan ilk Türk basketbolcu olarak da tarihe geçti.   

NBA’de 604 normal sezon ve 71 play-off olmak üzere 675 maça çıkan Mehmet Okur,son döneminde ise Türkiye’de Ankara temsilcisi Türk Telekom basketbol takımının formasını terletmiş ve burada jübilesini gerçekleştirmiştir.

Türk Basketbol Tarihine adını altın harflerle yazdıran Mehmet Okur, Türk halkı için efsane haline gelmiş olan ”12 Dev Adam” adlı ilk kadronun unutulmaz isimlerinden birisidir.