Burak GÜRAN
4 years ago - 59 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türk Bilim İnsanına, 114 yıllık ABD Enstitüsünden Davet

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Yalçıner, yaptığı bilimsel deneyler sayesinde dünya inşaat mühendisliğine yol gösteren 114 yıllık Amerikan Beton Enstitüsünün (ACI) korozyon komitesi üyeliğine davetiye aldı.

Türk Bilim İnsanına, 114 yıllık ABD Enstitüsünden Davet


Yalçıner, üniversitenin mühendislik fakültesindeki laboratuvarda Türkiye'de yapı mekaniği alanında, bakır kaplı ve tam ölçekli bir paslandırma havuzunda betonarme yapıları verdiği elektrikle 40 günde 50 yıl kadar yaşlandırıp, sismik performanslarını ölçerek deprem araştırmalarına katkı sağladı.

Bu bilimsel çalışmaları ve deneyleriyle 114 yıllık Amerikan Beton Enstitüsünün dikkatini çeken Yalçıner, aldığı davetiye üzerine enstitünün korozyon komitesi üyeliğine seçildi.

Türk Bilim İnsanına, 114 yıllık ABD Enstitüsünden Davet


Artık, yaptıkları çalışmaları söz konusu komitede paylaşma imkanı bulacağını dile getiren Yalçıner, “1904 yılında kurulan bu enstitü, Türkiye dahil 120'den fazla ülkedeki inşaat mühendislerinin kullandığı deprem yönetmeliklerine bilgi transferi sağlayan ve deprem yönetmeliklerinde kullanılan birçok kodun temelini oluşturan enstitüdür. Bu davetiyeyi kabul ederek inşallah 2018 yılında yapılacak toplantılara katılıp bilgi, tecrübelerimiz ve çalışmalarımızı paylaşma imkanı yakalayacağız. Bu nedenle gururluyuz." şeklinde açıklamada bulundu.