Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 50 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türk Dili Konuşan Ülke Liderleri Kırgızistan'da Toplandı

Kırgızistan'ın Çolpan Ata şehrinde 3 Eylül itibariyle Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin altıncı Devlet Başkanları Zirvesi gerçekleşmektedir.

Türk Dili Konuşan Ülke Liderleri Kırgızistan


Zirveye, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev katıldı. Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev onur konuğu ve Macaristan Başbakanı Victor Orban gözlemci ülke temsilcisi olarak iştirak etti.

Türk Dili Konuşan Ülke Liderleri Kırgızistan


Türk Keneşi yada Türk Dilinde Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan ve Kırgızistan arasında 3 Ekim 2009 yılında Nahçivan’da Nahçivan anlaşmasıyla kurulan uluslararası örgüttür.

Aradan 9 sene sonra 3 Eylül 2018 yılında Kırgızistan’da gerçekleşmekte olan Türk Konseyinin 6 zirvesine Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov teklifi üzerine Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev onur konuğu olarak katılım sağlamış bulunmaktadır.

Türk Dili Konuşan Ülke Liderleri Kırgızistan


Konseyin üye ülkeleri arasında, ekonomi, yatırım, inovasyon, ulaştırma ve iletişim, turizm ve eğitim alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi öncelikli bir konu olarak kabul edilmektedir.