Harun Macit
3 years ago - 3 Dakika, 33 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türk Dünyası Çocuk Vakfı ve Türktoyu İletişim Platformunun Lansmanı Yapıldı

Başta Türk Dünyası coğrafyası olmak üzere tüm dünyadaki çocukları korumak, sevgi ve hoşgörü ile yetiştirmek, bilim ve sanat alanlarındaki gelişmelerini sağlamak amacıyla kurulan Türk Dünyası Çocuk Vakfı ve geliştirmiş olduğu Türk dünyası iletişim platformu Türktoyu'nun lansmanı İstanbul Dedeman otelinde gerçekleştirildi.

Türk Dünyası Çocuk Vakfı ve Türktoyu İletişim Platformunun Lansmanı Yapıldı


Türk Dünyası Çocuk Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İlyas Topsakal açılışta yaptığı konuşmada "Türk Dünyası terimi, özellikle son yıllarda dünyada yaşayan Türk kökenli, dilli ve Türklere akraba olan toplumlar için kullanılan bir terimdir. Tarihimizde, Türklerin dünya üzerinde çok farklı coğrafyalarda kurduğu devletlerin bizlere miras bıraktığı ortak duygu, düşünce, dil, din, kültürlerin tamamını içine almaktadır.Bu düşünceden hareketle Türk dünyası terimi siyasal anlamdan öte kültürel ve duygu birlikteliği ifade etmektedir" açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. İlyas Topsakal konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Son yıllarda başarısıyla gururlandığımız TİKA, TÜRKSOY, Yunus Emre Enstitüsü, Yesevi Vakfı, Manas, Türk Diyanet Vakfı, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı ve burada daha sayamayacağımız onlarca vakıf bu amaca bütün güçleriyle katkıda bulundu. Son 40 yılda, yapılan güzel ve faydalı faaliyetlerin daha da incelerek toplumun katmanlarını hissederek arttığını görmekteyiz. Biz de yapılan bu olağanüstü hizmetlere geleceğimiz için olmazsa olmaz varlıklarımız çocuklarımıza parlak ve başarılı bir gelecek sunabilmek amacıyla çocuk vakfını kurmayı amaçladık.

Türk Dünyası Çocuk Vakfı ve Türktoyu İletişim Platformunun Lansmanı Yapıldı

Prof. Dr. İlyas Topsakal
Malumunuzdur ki; son yıllarda Türkistan coğrafyasından başlayarak özellikle Orta Doğu’da Irak, Suriye, Mısır, Libya gibi kardeş ülkelerde başlayan siyasal huzursuzluklar en çok çocukları etkilemektedir. Ülkemize tanımlı tanımsız milyonlarca çocuk barınmak için gelmekte her biri dünyanın en güzel varlıkarı olarak her türlü imkanı hak etmektedir. Biz de kuruluş olarak bu yavrularımıza menşei, kökeni duygu ve düşüncesi ne olursa olsun elimizden gelen her türkü imkanı vermek durumundayız. Bu açıdan Türk Dünyası Çocuk Vakfı’nın misyonu sadece ve sadece dünyada yaşayan ve Allah’ın bize emanet ettiği çocuklara hizmettir.

İyi anlaşan ve birbirini seven çocuklar ileride huzurlu ve mutlu bir dünyayı kendileri kuracaktır. Bu noktada teknolojinin bütün imkanlarını kullanmak gerekir. Biz de bu gerçekle hareket ederek herkesin kendi anadilinde kendini ifade edebileceği ancak ortak paydalarını da hissedeceği bir platform kurmaya çabaladık. Türktoyu, işte bu çabanın ürünüdür.

Projeye başlarken, bu amacımızı ne ölçüde yerine getirebileceğimizi hayal bile edemedik. Ancak bittikten sonra bu platformu dünya üzerinde yaşayan ve birbirleriyle anlaşmak isteyen herkese faydalı olabileceğini hissettik."

Türk Dünyası Çocuk Vakfı'nın kurulmasına ve Türktoyu Sosyal İletişim Platformu Türktoyu'nun hayata geçirilmesine öncülük eden Vali Sn. Güngör Azim Tuna ise yaptığı konuşmada Türk Dünyası'nın geleceği olan çocuklara yönelik yapılan çalışmalardan dolayı Vakıf yöneticilerini tebrik etti.

Türk Dünyası Çocuk Vakfı ve Türktoyu İletişim Platformunun Lansmanı Yapıldı

Vali Sn. Güngör Azim Tuna
Vali Sn. Güngör Azim Tuna konuşmasının devamında:

"Türk Dünyası Çocuk Vakfı henüz yolun başında. Bu oluşum sizlerin değerli katkılarınızla birlikte üzerine düşeni yapacaktır. Bizler de karınca kararınca elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz.Türk Dünyası kavramına yönelik ilk çalışmalarımızı Eskişehir'de valilik yaptığım dönemde yapmıştık. Eskişehir'in kültür başkenti olmasıyla birlikte bir çok ülkenin sanatçılarıyla, devlet adamlarıyla, basınıyla, genciyle-yaşlısıyla tanışma fırsatımız oldu. Bu önemli bir müktesebattır. Bunun mutlaka korunması, geliştirilmesi ve bu ilişkiler ağının geliştirilmesi gerekiyor. Bu çalışmalarımızın ardından Sn. Nabi AVCI ile birlikte Türk Dünyası Vakfı'nı kurduk. Ve şimdi de çocuklara yönelik kurulan bu vakıf ile yapılan hizmetlere destek olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Türk Dünyası Çocuk Vakfı ve Türktoyu İletişim Platformunun Lansmanı Yapıldı

NTV dış haberler koordinatörü Ahmet Yeşiltepe
Programda ayrıca Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu başkanı Mehmet Mutlu, NTV dış haberler koordinatörü Ahmet Yeşiltepe ve TESİAD Vakfı başkanı İlyas Bozkurt değerlendirme konuşması yaptılar.

Türktoyu İletişim Platformu'nun teknik koordinatörü Furkan Macit'in proje hakkında yaptığı sunumun ardından platformun tanıtım videosu izlendi.

Türk Dünyası Çocuk Vakfı ve Türktoyu İletişim Platformu'na yaptığı desteklerden dolayı İÇDAŞ AŞ. adına kurumsal iletişim direktörü Zeynep ASLAN'a plaket verildi.