Sevde Kalafat
4 years ago - 1 Dakika
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türk Dünyası Ortak Türk Tarihini Okuyacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türk Konseyi'ne üye ülkelerce gelecek yıl okutulması planlanan ortaokul 8. sınıflar için “Ortak Türk Tarihi” dersini seçmeli dersler arasına ekledi.

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından müfredata konulan ders, ortaokul haftalık ders çizelgesine eklendi. Gelecek yıldan itibaren öğrenciler seçmeli ders olarak alabilecek.

"Ortak Türk Tarihi" ders kitabı, Türk Konseyi ve Uluslararası Türk Akademisi işbirliğinde, Türk dünyasında ortak tarih bilincini oluşturmak amacıyla yapılmaktadır. Çalışmaları 2014 yılından beri sürdürülen kitabın nihai taslağı,  Eylül 2017'de Türk Konseyi'ne üye ülkelerin eğitim bakanlıklarının temsilcileri ve uzmanların katılımıyla düzenlenen toplantıda tamamlanmıştır. 

Bu projenin dışında Türk dünyasının genç nesillerini daha da yakınlaştırmak üzere; Ortak Türk Coğrafya ve Ortak Türk Edebiyatı Ders Kitapları projelerinin gerçekleştirilmesi de Türk Konseyi’nin gelecek dönem planları arasında yer almaktadır.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi - TDİK), Türk dili konuşan ülkeler arasında kapsamlı işbirliğini teşvik etmek amacı ile uluslararası bir örgüt olarak 2009 yılında kurulmuştur. Türk Konseyi`nin kurucu üyeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye`dir.