Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 48 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türk Dünyasının Alpleri Kocayayla’da Buluşuyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği, Keles ilçesinde bulunan Kocayayla’da başlıyor.

Türk Dünyasının Alpleri Kocayayla’da Buluşuyor


Türk Kültürünün değerlerini yaşatmak kültürel mirasını geleceğe taşımak, genç nesillere tanıtmak ve Türk halklarının akrabalık bağlarını güçlendirmek amacıyla 3. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği 20 Temmuz 2018 saat 19.00’da Atatürk Stadyumu Meydanı’nda mehteran konseri ve Halk dansları gösterisiyle başladı.

Açılış töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ata sporlarının birlik, beraberlik ve dayanışma örneği teşkil ettiğini vurgulayarak, “Türk dünyasının barış ve kardeşliğini desteklemeyi hedefliyoruz. Selam olsun aynı dili konuşanlara, aynı hamurla yoğrulanlara.” dedi.

Etkinlikler iki gün boyunca (21 ve 22 Temmuz) Keles – Kocayayla’da devam edecek

Türk Dünyasının Alpleri Kocayayla’da Buluşuyor


Türk Dünyasında barış ve savaş dönemlerinde zinde kalmak için oynanan 5 bin yıllık geçmişe sahip oyunlar, okçuluk müsabakaları, cirit, rahvan, binicilik, kökbörü, yağlı güreş karşılaşmaları yapılacak. Farklı kültürlere ait tanıtımlar, Türk-İslam eserlerine yönelik bazı sanatçıların farklı çalışmaları, mangala ve mas güreşi gibi geleneksel çocuk oyunları kadim şehir Bursa'nın çayırlarında yeniden şölene dönüşecek.

Oba alanında Halk dansları, konserler, kültürel ritüeller, sanatsal faaliyetler yanı sıra ipek üretimi, ipek halı ve kilim dokuma gibi pek çok nadide değer izleyicilere sunulacak.

Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan başta olmak üzere Türk coğrafyasının birçok yerinden katılımın olacağı şenlikte, yaklaşık 309 sporcu ve 150 sanatçı olacak.

Türk Dünyasının Alpleri Kocayayla’da Buluşuyor


Osmanlı İmparatorluğunun savaş hazırlıkları yaptığı bin 200 metre rakımlı Kocayayla’da 16 büyük Türk devletini temsilen yurt çadırları kuruldu. Ayrıca şölen kapsamında Moğolistan’da bulunan Orhun Yazıtları’nın birebir örnekleri sergilenecek ve yazıtların canlı anlatımları yapılacak.

Türk Dünyasının Alpleri Kocayayla’da Buluşuyor


Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından; Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bursa Valiliği ve Bursa Kültür Turizm Tanıtma Birliği destekleriyle hazırlanan 3. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği 22 Temmuz Pazar günü ödül töreninin ardından kapanış konuşmasıyla sona erecek.