Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 9 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türk Eğitmenlerden Özbekistan Emniyet’ine Destek

Özbekistan Emniyet mensuplarına, Türkiye İçişler Bakanlığı uzmanları tarafından "yakalama ve gözaltı yöntemleri" eğitimi verildi.

Türk Eğitmenlerden Özbekistan Emniyet’ine Destek


Özbekistan ile Türkiye İçişleri Bakanlıkları ile TİKA’nın iş biriliği ile 1 Ekim’de başlayan eğitim dün sona erdi.

25 güvenlik uzmanının katıldığı eğitim, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde görevli üç uzman tarafından gerçekleştirildi. Aynı zamanda Türkiye’de güvenli sürüş eğimi alan Özbek personellere de katılım sertifikaları verildi.

Törende Özbekistan İçişleri Akademisi Başkan Yardımcısı Sabir Risbayev, TİKA Taşkent Program Koordinatörü Ali İhsan Çağlar, Taşkent Büyükelçiliği Emniyet Müşaviri ve Jandarma Müşaviri de katıldı.

Yapılan konuşmalarda, iki ülke arasındaki çalışmaların desteklenmesi gerektiği vurgulandı. Bu yıl 7 programda başarıyla gerçekleşen eğitimlerin, gelecek yıllarda da iki ülke arasından çalışmalarda tecrübe paylaşımı yapılacağı açıklandı.

Özbekistan tarafında ise eğitimler memnuniyet verici. Kursun oldukça verimli geçtiğini belirten Risbayev, Özbek uzmanlar için oldukça faydalı bir uygulama olduğuna dikkat çekti.

TİKA tarafından birçok verimli projeye imza atan Risbayev "Bu topraklar, Türk kardeşlerimizin ata yurdu. Bizlerin dini milleti ve kökü birdir. Bu yüzden Özbekistan ve Türkiye ilişkileri çok önemlidir" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından, Türk uzmanlar tarafında eğitimini tamamlayan Özbek katılımcılara sertifikaları verildi.