Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 48 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Gönüllü Türk Öğrenciler Özbekistan'da

TİKA'nın (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı) Türk Hava Yolları, Anadolu Ajansı ve TRT ile ortak gerçekleştiren ''2018 Tecrübe Değişim Programı'' kapsamında Türk öğrenciler kadım Türk İslam Medeniyeti simgelerinden olan Semerkant ve Buhara'yı ziyaret ettiler.

Gönüllü Türk Öğrenciler Özbekistan


Gönüllü öğrencilerin ilk gezi durağı Semerkant oldu. Binlerce yıllardır kendine özgü eski teknikleriyle kağıt üreten ''Semerkant İpek Kağıdı'' atölyesini ziyaret eden öğrenciler eski yöntemlerle kağıt üretim sürecini yakından takip etme ve tecrübe etme imkanını buldular.

Atölye sahibi olan Zarif Muhtarov Anadolu Ajansı'na verdiği röportajda, 8. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar yaygın kullanılan Semerkant kağıt üretim teknikleri hala atölyede uygulanmakta olduğunu ve yabancı ziyaretçilerin sürekli ilgi odağında olduğunu belirtti. ''Farklı farklı ülkelerden Özbekistan'a seyahate gelen turistlerin sıkça ziyaret ettiği bir yer  haline gelen atölyeye Türkiye'den ilk defa tecrübe değişimi için gönüllü öğrencilerin gelmesi bizi mutlu etti'' şeklinde konuştu.