Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 50 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türk Halk Müzik Türlerinden, 'Makam Sanatı' Özbekistan'da Uluslararası Forumla Tanıtılıyor

Bu yıl 6-10 Eylül tarihleri arasında Özbekistan'ın Şahrisebz kenti en büyük kültür ve sanat forumuna ev sahipliği yapıyor. Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev'in inisiyatifinde ilk kez Uluslararası Makam Sanat Festivali düzenleniyor.

Türk Halk Müzik Türlerinden,


Bugüne kadar, 70'den fazla ülkeden yaklaşık 300 katılımcı etkinliğe katılacaklarını bildirildi. Özellikle 29 ülkeden 162 sanatçı kendi sanatlarıyla foruma katılacaklar ve 20 ülkeden katılımcılar forum kapsamında gerçekleştirilecek olan ilmi konferansa iştirak edecekler. 

Jüri üyeleri 8 devletin temsilcilerinden oluşurken, 19 ülkeden farklı festivallerin yöneticilerinin de gözlemci olarak katılacağı belirtilmiştir. 17 ülkenin konuk olarak katılacağı uluslararası foruma yaklaşık 30 ülkeden 40 medya kuruluşunun katılması bekleniyor.

Medya Merkezi forumun geniş kapsamlı yayını için bir medya planı uygulayacak. Forumla alakalı detaylı bilgi için resmi web sitesi olan www.maqomfourm.uz adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca medya faaliyetlerinin organize edilmesini sağlamak, foruma ilişkin materyalleri sağlamak için telegram sosyal ağı üzerinde bir özel grup oluşturuldu.

Uluslararası Makam Sanatı Forumu tanıtım filmini aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=jWwPgh_4Tug