Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 19 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türk Hava Kuvvetleri 107 Yaşında

Bugün 1 Haziran Türk Hava Kuvvetleri’nin kuruluş yıldönümü. 107 yıl önce bugün Harbiye Bakanı Mahmut Şevket Paşa tarafından kurulan hava kuvvetlerimiz, o günlerde İstanbul Yeşilköy’deki iki küçük uçak hangarı ve bir pistten ibaretti.

Türk Hava Kuvvetleri 107 Yaşında


Türk ordusunun havacılık konusundaki ilk çalışmaları 1909 yılında başlandı, bu çalışmalar doğrultusunda Avrupa'ya bir inceleme kurulu, Paris'te düzenlenen Uluslararası Havacılık Konferansı'na da bir heyet gönderildi. 1910 yılı sonlarına doğru ise havacı personel yetiştirilmek üzere eğitim için birkaç subayın yurt dışına gönderilmesi öngörüldü. Ancak, ülkenin o tarihlerde içinde bulunduğu mali zorluklardan dolayı bu karar gerçekleşemedi.

“İstikbal göklerdedir.” diyen Atatürk’ün sözü doğrultusunda, havacılığın gelecekteki önemini gören dönemin Milli Savunma Bakanı Mahmut Şevket Paşa konuyla bizzat ilgilenerek bir sınav düzenledi ve sınavda en yüksek notu alan Süvari Yüzbaşı Fesa Bey ile İstihkam Teğmen Yusuf Kenan Bey'i uçuş eğitimi alması için Fransa’ya gönderdi.

Bu durumda, havacılığın ilk temeli olarak kabul edilen, 17 Aralık 1903 tarihinde Wilbur ve Orwille Wright kardeşlerin ilk motorlu uçağı sembolik anlamda da olsa havalandırmayı başarmalarından 8 yıl sonra Türk askeri havacılık teşkilatı da dünya havacılık teşkilatlarının ilk sıralarında yerini aldı.

Günün anlam ve önemine binaen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da Türk Silahlı Kuvvetleri resmi internet sitesinden bir kutlama mesajı yayımladı.

Orgeneral Akar, asil Türk milleti ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin göklerdeki gücünün sarsılmaz simgesi Türk Hava Kuvvetlerinin 107. kuruluş yıl dönümünü kutlamanın gurur ve onurunu yaşadıklarını kaydetti.