Mamurjon Akhmatjonov
4 years ago - 1 Dakika, 5 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türk İş Adamları Özbekistan'a Yatırım Yapmaya Teşvik Edildi

Türkiye-Özbekistan İş adamları Derneği (UTID) Başkanı Ercan Bulut, Özbekistan'daki yatırım ortamını oldukça iyi değerlendirerek Türkiye’deki iş adamlarını Orta Asya'ya aktif yatırım yapmaya çağırdı.

Türk İş Adamları Özbekistan


Anadolu Ajansına konuşan Bulut, Taşkent ve Ankara arasındaki ekonomik iş birliğinin geliştirilmesine vurgu yaptı.

Bulut, 2017 yılının iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde bir itici güç olduğu ve geçtiğimiz yıl devlet başkanları düzeyinde 6 toplantı yapıldığı, başbakan yardımcıları düzeyinde karşılıklı ziyaretler gerçekleştirildiği, ticari ve ekonomik işbirliği konusunda hükumetler arası bir toplantı yapılarak ticaret forumları düzenlendiğini hatırlatarak, 2017'nin Türkiye ve Özbekistan için "tarihi bir yıl" olduğunu belirtti.

Bulut, Özbekistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2016'da 1.2 milyar dolar olduğuna dikkat çekti. 2017 yılının ilk 9 ayında ticaret hacminin 900 milyon dolara ulaştığını ve bu iki ülkenin potansiyelini karşılamadığını söyleyen Bulut, "Bu figürün yakın gelecekte büyüyeceğinden eminim." dedi.

Bu yüzden Bulut, Türk iş adamlarını Özbek pazarının fırsatlarını incelemeye çağırdı.

Bulut, Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev'in Özbekistan'daki yatırım ve iş ortamını iyileştirmek için önemli adımlar attığını belirtti. Aynı zamanda Özbekistan'da yabancı yatırımcıların ve girişimcilerin karşılaştıkları sorunların giderildiğini de vurguladı.

Kaynak: AA