Chingiz Baimurzaev
4 years ago - 57 Saniye
traz
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türk Konseyi Bişkek’te Toplanacak

Dün 9 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuştuğu basın toplantısında Erdoğan, Türk Konseyi’nin (Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi) bir sonraki zirvesininin Bişkek’te gerçekleştirmesi önerisinde bulundu.

Türk Konseyi Bişkek’te Toplanacak


Kırgızistan’ın söz konusu zirveyi üst düzeyde yapacağına inandığını belirten Erdoğan, “Kırgızistan'ın bu zirveyi uygun düzeyde düzenleyeceğine ve bu etkinliğin başkanı olarak katılımcılarına layık bir açıklama yapacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'un ziyaretinin iki devlet tarihinde yeni bir sayfa açacağına ve iki ülkenin işbirliğinde yeni bir ivme kazandıracağına olan samimi inancını dile getirdi.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi), Türk dili konuşan ülkeler arasında kapsamlı işbirliğini teşvik etmek amacı ile uluslararası bir örgüt olarak 2009 yılında kurulmuştur. Türk Konseyi`nin kurucu üyeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye`dir. Özbekistan ve Türkmenistan henüz üye olmasalar da örgütün etkinliklerine gözlemci olarak katılmaktadırlar.