Burak GÜRAN
2 years ago - 55 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türk Savunma Sanayisinin En Büyük İhracatı Denizde

Pakistan Deniz Kuvvetleri için dizayn edilen ve geliştirilen Denizde İkmal Gemisi, ilk seferini başarıyla gerçekleştirdi.


Türk Savunma Sanayisinin En Büyük İhracatı Denizde


Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM)’nin ana yüklenici olduğu projede, Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı tarafından Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacının karşılanmasına yönelik Karaçi Tersanesi’nde inşa edildi. Türk savunma sanayisinin tek seferde en büyük askeri gemi ihracat projesi olarak tarihe geçti.

Gemi’nin ilk seyir tecrübesine, 30 STM çalışanı ve STM’nin alt yüklenicisi olan Türk firmalarının temsilcileri yanı sıra Pakistanlı tersane ve gemi personeli de katıldı.

Yaklaşık 16 bin 400 ton ağırlığında ve 158 metre uzunlukta olan gemi, 2 dizel motor ile sevk edilen 2 kanat açısı ayarlanabilir pervaneyle saatte 20 deniz mili sürat yapabiliyor. Geminin elektrik güç ihtiyacı ise 4 adet dizel jeneratörle sağlanıyor.

Denizde İkmal Sistemi (RAS/FAS) ile seyir esnasında yakıt, su ve cephane gibi kritik malzemeleri transfer ederek destek sağlayacak ve harekat kabiliyetini misliyle artıracak.

Üzerinde bulunan hangar ve platform sayesinde, gece ve gündüz helikopter harekatı yapabilme kabiliyetine de sahip gemide ayrıca kapsamlı bir revir bulunuyor.

Bu projede elde edinilen bu başarı STM’nin, Pakistan’da Agosta 90B Denizaltıları Modernizasyon Projesi'ni almasında en önemli etkenlerden biri oldu.