Burak GÜRAN
2 years ago - 1 Dakika, 25 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden Anlamlı Klip

Bugün Sakarya Meydan Muharebesi’nin yıldönümü, Kurtuluş Savaşının kırılma noktası olarak görülen bu savaşın seneyi devriyesi sebebiyle Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), sosyal medya hesabından bir video yayınladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri


Yunan ordusunun 23 Ağustos 1921 sabahında Türk mevzilerine saldırmasıyla başlayan savaş, yaklaşık 100 kilometrelik bir cephede 22 gün sürdü. 26 Ağustos günü Mustafa Kemal Paşa tarihe geçen, “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.” Buyruğu ile savaşın gidişatını önemli ölçüde etkiledi.

Bu sıkıntılı günlerde, düşmanın Ankara’ya kadar girme olasılığı göz önünde bulundurularak, meclis ve hükümetin Kayseri’ye taşınması için hazırlıklar başlandı. Bu hazırlıklar savaşın boyutunu ve Türk direnişinin önemini ortaya çıkarır niteliktedir.

Türbetepe’de 27 Ağustos, Çaldağ’da 2 Eylülde yapılan savaşlar ve Sakarya'da süren amansız mücadele Türk ordusunun milli iradesinin üstünlüğü ile sonuçlanmış, 22 gün geceli gündüzlü süren savaşlar 13 Eylül 1921’de düşman ordusunun saldırılarının bertaraf edilmesi ile geri püskürtülmüştür.

Mustafa Kemal Paşa elde edilen bu zafer sonrasında, “23 Ağustos’tan beri süren Sakarya Meydan Muharebesi Türk Ordusu’nun kesin zaferiyle sonuçlanmıştır. Üç günden beri süren genel karşı saldırının etkisiyle bugün (13 Eylül 1921) öğleden önce düşman ordusu bozguna uğratılarak tümüyle Sakarya Irmağı batısına takılmış bulunuyor. Düşmanı aralıksız izliyoruz.” Şeklindeki ifadeleri ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bildiri yapmıştır.

İşte Sakarya Meydan Muharebesi'nin yıldönümü sebebi ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yayımladığı o video klip;

https://twitter.com/twitter/statuses/1032478329612496896