Berna Usta
2 years ago - 1 Dakika, 7 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

TürkAkım’dan İlk Gaz 2019’da Gelecek

Rusya’dan yılda 15,75 metreküp doğal gaz taşıyacak olan TürkAkım projesi kapsamında ilk gaz 2019 sonu Türkiye’ye gelecek

TürkAkım’dan İlk Gaz 2019’da Gelecek

Rusya'dan Türkiye'ye yılda 15,75 milyar metreküp doğal gaz taşıyacak TürkAkım projesi kapsamında ilk gazın 2019'da geleceği, Avrupa'ya gaz taşıyacak ikinci hattın güzergahı konusunda ise müzakerelerin devam ettiği bildirildi.

TürkAkım projesine ilişkin bilgilendirme toplantısı, TürkAkım Sözcüsü Sander van Rootselaar, TürkAkım Deniz Kesimi Proje Müdürü Jay Chaudhuri, İzinlerden Sorumlu Müdür Matteo Veronesi, iletişim yetkilisi Aslı Esen ve projenin ÇED Raporu sürecini yürüten ELD Group Çevre Grubu Direktörü Arzu Firidin'in katılımıyla düzenlendi.

Yetkililerin toplantı sonu paylaştığı bilgilere göre, Rusya'nın Anapa kıyısından çıkarak Türkiye'de Kıyıköy'e uzanacak olan 940'ar kilometre uzunluğundaki çift boru hattının (toplamda bin 860 kilometre) deniz kısmını (off-shore) Gazprom şirketinin ortağı olan South Stream şirketi inşa edecek.

South Stream şirketi Kıyıköy'de bir alım terminali ve iki deniz hattı ve inşa edecek. Boru hattı Kıyıköy'e ulaştıktan sonra buradan Lüleburgaz'a kadar olan kara kısmı Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından yapılacak.

Projenin Türkiye sonrası Avrupa'ya uzanacak güzergahı ise BOTAŞ ve Gazprom’un ortaklaşa kuracağı bir şirket tarafından inşa edilecek.

TürkAkım Rusya'dan başlayıp Karadeniz üzerinden Türkiye'ye aktarılması planlanan doğal gaz boru hattı projesinin adıdır.