Oğuzhan Er
2 years ago - 2 Dakika, 11 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “TürkAkım Tarihi Nitelikte Bir Projedir”

TürkAkım Projesi’nin deniz bölümünün tamamlanması adına İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet başkanı Putin, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal gibi isimlerin yanı sıra çok sayıda vatandaş da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “TürkAkım Tarihi Nitelikte Bir Projedir”


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve heyetini konuk etmekten dolayı memnuniyetini dile getirdi

Toplantıda söz alan ve günümüz Türkiye ve Rusya ilişkilerinin ulaştığı yüksek seviyenin sonucu olarak enerji iş birliği alanında yeni bir adıma şahitlik etmek amacıyla bir araya gelindiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan;

"TürkAkım doğal gaz boru hattının Karadeniz'in altından geçen bölümünün tamamlanarak boru hattının ülkemiz topraklarına ulaşmasının, bugün ayrı bir sevincini yaşıyoruz. Böylece 2014'te ilk adımını attığımız 2016'da hükümetler arası anlaşmayla somut çerçeve kazandırdığımız bu tarihi projenin artık son aşamasına gelmiş bulunuyoruz. TürkAkım Rus dostlarımızla beraber büyük emek harcadığımız, hem ikili ilişkilerimiz hem de bölgemizdeki enerji jeopolitiği bakımından tarihi nitelikte bir projedir. Rusya kara kesimi, deniz kesimi ve Türkiye kara kesimi olarak 3 bölümden teşekkül eden TürkAkım Projesi, inşallah 2019'da yapılacak testlerin ardından faaliyete geçmeye hazır olacaktır."şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “TürkAkım Tarihi Nitelikte Bir Projedir”


Sözlerinde Rusya ile olan ortaklıklardan bahseden Erdoğan;

"Geçtiğimiz yıl ticaret hacmimizde yüzde 30'luk artış sağladık. Hedefimiz, 100 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmaktır. Türkiye ve Rusya'nın karşılıklı yatırımları, Akkuyu Projesi hariç, onar milyar doların üzerindedir. Turizmde bu yılın ilk 9 ayında 5,1 milyon Rus turisti ağırlayarak, yeni bir rekora daha imza attık. 2019 yılını karşılıklı kültür ve turizm yılı olarak kutlayacağız. Gelecek yıl gerçekleştirilecek etkinlikler, halklarımızın birbirlerini daha da iyi tanımalarına vesile olacaktır. TürkAkım Projesi'nin kısa sürede bu aşamalara gelmesinde emeği geçen değerli dostum Sayın Putin'e ve heyetine huzurlarınızda çok çok teşekkür ediyorum. Sayın Putin ve Rus halkıyla dayanışmamızın ülkelerimiz için daha büyük projelerin, daha büyük müjdelerin habercisi olacağına inanıyorum." İfadelerine yer verdi.

Rus dostlarla güven problemini aşmanın mutluluğunu dile getiren Erdoğan;"Küresel enerji piyasalarında doğal gazın önemi ve arz güvenliği giderek artıyor. Burada önemli olan enerji projelerinin ekonomik olarak hayata geçirilebilir olmasıdır. Ülkelerin kendi şartları doğrultusunda doğal gazı nereden ve nasıl temin edecekleriyle ilgili kararlarına saygı duyulmalıdır." dedi.