Aynur Toleubayeva
3 years ago - 1 Dakika, 16 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkiye, Aral Gölü'nü Yeşillendirecek

Aral Gölü'nün kuruması, bölgede milyonlarca insanın yaşamını olumsuz etkileyecek.

Türkiye, Aral Gölü


Anadolu ajansının haberine göre, Taşkent'te düzenlenen ''Aral Gölü'' toplantısında, Orta Asya Bölgesel Çevre Merkezi (CAREC) İcra Direktörü İskandar Abdullayev, Aral Gölü’nün kuruyan kısmında yeni bir Aral kum çölü oluştuğunu, bunun sonucunda bölgede yaşayan milyonlarca insanın hayatını olumsuz etkileyen çevre felaketinin ortaya çıktığını kaydetti. 

Orta Asya ülkeleri diğer benzer doğal afetlerin ortaya çıkmasını engellemek için Aral felaketinden ders alması gerektiğini belirten CAREC İcra Direktörü İskandar Abdullayev, "Dünyanın en büyük dördüncü gölü olan Aral, bir kuşağın gözü önünde kuruyarak büyük bir çevre felaketine yol açtı" diye ifade etti. 

"Aral Gölü Faciası'nın Azaltılmasına İlişkin İşbirliği Çabaları" konferansında konuşan TİKA Taşkent Program Koordinatörü Ali İhsan Çağlar, Aral Gölü'nün kuruması sadece Orta Asya bölgesinin değil, tüm insanlığın bir sorunu olduğunu kaydederek, TİKA’nın Aral Gölü havzasındaki sosyo-ekonomik ve ekolojik durumun iyileştirilmesine yönelik 100 hektarlık alanda fidanlık projesini sürdürdüğünü söyledi.

Çağlar, günümüzde bu çerçevede Aral Gölü’nün kuruyan dibinde yılda 3 bin hektara kadar alanda ağaçlandırma projesini hayata geçirmeyi planladıklarını ifade etti. 

Aral Gölü'nün havzasından yılda yaklaşık 100 milyon ton toz yükseliyor. Bu nedenle bölgedeki çeşitli hastalıkların yayılmasına yol açarak ekolojik ve sosyo-ekonomik durumu kötüleştiriyor.

Kaynak: ca-news.org