Aiperi Seiitbekova
3 years ago - 1 Dakika, 22 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üç günlük resmi ziyareti ile Kırgızistan'da bulunuyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da


Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'un daveti üzerine 1 Eylül'de Kırgızistan'a giden Recep Tayyip Erdoğan, Bişkek Manas Uluslararası Havalimanı'nda Kırgız mevkidaşı tarafından resmi törenle karşılandı.

Resmi tören sonrası Başkan Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov ile baş başa görüştü. Devlet Konukevi'nde basına kapalı olarak gerçekleşen görüşme 1 saat 20 dakika sürdü.

Bu başbaşa görüşmenin ardından iki lider, 4'üncü Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının sonunda iki ülke arasında 11 adet işbirliği anlaşması imzalandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da


Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Kırgızistan ziyaretinde; eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve MİT Başkanı Hakan Fidan eşlik ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç günlük ziyaretinin ikinci günündeki temasları kapsamında, Kırgız-Türk İş Forumuna, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nin yeni inşa edilecek olan Tıp Fakültesi'nin temelini atma törenine ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Bişkek'te yaptırılan İmam Şerahsi Camii'nin açılış törenine katılacak.

Bunun dışında Kırgızistan Başbakanı Muhammedkalıy Abılgaziyev ve Meclis Başkanı Dastan Cumabekov ile görüşmesi de planlanıyor.

Akşam ise, Çolpon-Ata'da 3'üncüsü gerçekleşecek olan Dünya Göçebe Oyunları'nın açılışına ve 3 Eylül'de Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin Zirvesi'ne iştirak edecek.