Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 14 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilleri Seçimleri

Türkiye, 1923’te Cumhuriyetin ilanından sonra 1946 yılına kadar tek partili seçim sistemi ile yönetildi. Tam 23 yıl devam eden tek partili seçim sisteminden sonra Türkiye çok partili sisteme geçerek demokrasiyle tanışmış oldu.

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilleri Seçimleri


Anayasanın 2007’deki değişikliğine kadar eskiden Cumhurbaşkanları, Genel Seçim (milletvekili) seçimi sonucunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne katılan (TBMM) parlamento üyeleri tarafından seçilirdi. Eski dönemlerde pek çok kez gündeme gelen bu değişiklik, 2007 yılında halk oylaması (referandum) sonucu kabul görerek Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi öngörüldü.

Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar Türkiye’de 19 Cumhurbaşkanı görev aldı ve bunların 18’i parlamento tarafından seçildi. Parlamentodaki seçimlerde sürekli gergin ve tartışmalı günler yaşanır ve hep bir kriz olurdu.

Yapılan halk oylamasının sonucunda Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi yanı sıra birtakım değişikliklerde yapıldı. Daha önce 7 yıl olan Cumhurbaşkanlığının görev süresi 5 yıla indirildi. Sınırsız olan seçilme hakkı bir aday için en fazla 2 döneme sabitlendi.

Yapılan bu değişlikler doğrultusunda Türk halkı 10 Ağustos 2014’te ilk defa Cumhurbaşkanını kendi seçerek bir ilke imza attı. Artık vatandaş hem milletvekilini hem de Cumhurbaşkanını kendisi seçmekte.

Geçtiğimiz aylarda mecliste alınan kararla 2019 yılında gerçekleşmesi gereken seçimler bir yıl erkene alınarak 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak. Oy kullanmakla mükellef olan herkesin gidip demokratik bir şekilde oy kullanmasını temenni ederek, bu Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilleri seçiminin vatanımıza milletimize hayırlı olmasını diliyorum.