Sevde Kalafat
3 years ago - 48 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkiye’de İlk Kez Gırtlak Kanserinde Robotik Cerrahi Yöntemi Uygulandı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde gırtlak kanseri bir hasta ilk kez robotik cerrahi tekniği ile ameliyat edildi. Türkiye’de ilk dünyada 8. uygulama gerçekleşmiş oldu.

Gırtlak kanseri sebebiyle 2 yıldır tedavi gören 54 yaşındaki Mehmet Koş’un hastalığı ışın ve ilaç tedavisine rağmen yeniden ortaya çıktı. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Kuşçu tarafından robotik cerrahi yöntemiyle ameliyata karar verildi.

Türkiye’de İlk Kez Gırtlak Kanserinde Robotik Cerrahi Yöntemi Uygulandı

AA muhabirine konuşan Kuşçu, "Ağız içinden yapılan robotik cerrahi yeni bir uygulama. Dünyada bilinen 7 ameliyat var. Türkiye'de ilk, dünyada 8'inci ameliyatı gerçekleştirdik. Ağız içi robotik cerrahinin standarda binecek bir yöntem olacağını düşünüyoruz. Her hastada uygulanabilmesi için hastanın boyun bölgesinin bunun için uygun olmazı lazım. Robotla ağız içinden girdiğimiz zaman o bölgeye tam hakim olabilmemiz lazım. Çok kilolu, kısa boylu hastalarda şu anda istediğimiz seviyede değil. Hastamızın vücut yapısı bu ameliyata uygun olduğu için yapabildik." dedi.

Anadolu Ajansı