Burak GÜRAN
4 years ago - 55 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkiye Fiberde Çağ Atlayacak

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve Türksat’ın fiber altyapı şebekelerini ortak kullanıma açarak, Türkiye’de geniş bant internetin yaygınlaşmasında önemli bir adım atılacak.

Türkiye Fiberde Çağ Atlayacak


TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, telekomünikasyon firmalarının vermiş olduğu bu kararın, fiber altyapı yaygınlaşması konusunda yıllardan beri yaşanan sorunları çözüme kavuşturacağını, yeni altyapı kurulması için yapılması gereken 25 milyar liralık yatırımı 4-5 milyara liraya düşüreceğini ve internet fiyatlarının ucuzlamasına katkı sağlayacağını dile getirdi.

Dev Anlaşmaya Başbakan Binali Yıldırım Şahitlik Yapacak

24 Mayıs Perşembe günü Grand Ankara Hotel’de Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla gerçekleştirilecek törende, Türkiye telekomünikasyon devleri kullanılmayan atıl sabit elektronik haberleşme altyapılarını karşılıklı kullanıma açan protokole imza atacaklar.

İlgili kararların uygulanmaya başlamasıyla Türkiye’de sabit ve mobil internet hızlanacak, şebekelerde yaşanabilecek olası sorunların önüne geçilecek. Ayrıca ilerleyen yıllarda hizmete girmesi beklenen 5G teknolojisinin önü açılmış olacak.