Burak GÜRAN
1 year ago - 1 Dakika, 4 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkiye Geliştirdiği Oyunlardan 700 Milyon Dolar Kazandı

Türk oyun geliştiricileri dünya oyun pazarında yakaladıkları başarıyla her yıl yeni ihracat rekorlarına imza atıyorlar.

Türkiye Geliştirdiği Oyunlardan 700 Milyon Dolar Kazandı


Oyun geliştirme sektörü, ortaya koyduğu projeler bir yandan oyunseverlerin beğenisini kazanırken diğer taraftan dış ticarette fark yaratıyor. Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) verilerine göre, Türk oyun geliştiricilerinin oyunlarına artan ilgi ve mevcut oyunlara yenilerinin eklenmesiyle geçen yıl yeni ihracat rekoruna imza atıldı. Sektörün ihracatı 2017’de yüzde 40 artarak 700 milyon dolara ulaştı.

Global Pazarda İlgi Büyüyor

TOGED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erkin, Türkiye’de geliştirilen oyunlara uluslararası alanda gösterilen ilginin artarak sürdüğünü söyledi. Uluslararası alandaki bu ilgiyi ülkeye döviz kazandıran bir faaliyete dönüştürmekten mutlu olduklarını dile getiren Erkin, hedeflerine emin adımlarla ilerlediklerini belirtti.

Sektörde İş Fırsatları da Artıyor

Erkin, bundan sonraki süreçte Türkiye'nin global oyun pazarından aldığı payı artırmak için çaba göstereceklerini dile getirerek, "Sektör ve firmalarımız büyüdükçe insan kaynağı ihtiyacımız da büyüyor. Öyle ki öğrenimleri süresince oyun geliştirmenin çeşitli alanlarına yönelik çalışmış, somut işlere imza atmış herkese sektörde kapılar açık. Bundan sonra hem sektörümüzü büyütmeye hem de ihtiyaç duyulan insan kaynağının yetiştirilmesine çalışacağız." şeklinde konuştu.