Burak GÜRAN
4 years ago - 50 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkiye İHA konusunda Ukrayna ile Anlaştı

Türkiye ile Ukrayna arasında yapılan Savunma Sanayi İşbirliği toplantısında çıkan sonuç neticesinde Türkiye, Ukrayna’ya insansız hava aracı (İHA) ihracatı yapacak. Anlaşma kapsamında iki ülke beraber İHA fabrikası da kuracak.

Türkiye İHA konusunda Ukrayna ile Anlaştı


Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir'inde katıldığı Türkiye-Ukrayna Savunma Sanayi İş Birliği toplantısı Kiev'de gerçekleşti.

Komisyon çalışmaları sonucunda Türkiye'nin de Ukrayna’dan An-178 uçakları satın almak istediği kaydedildi. Açıklamaya göre, iki ülke askeri-teknik alandaki ortak projelerin uygulama durumu ve özellikle ASELSAN firmasının Ukrayna ordusunun ihtiyaçlarına yönelik iletişim araçları tedariki için görüştü.

Türkiye ve Ukrayna, Ukrayna Savunma Bakanlığı’na iletişim alanında yüksek teknoloji ve buna bağlı programların teslimi konusunda anlaştı ve dengeleme (off-set) anlaşmasını imzaladı.

Öte yandan tank, uzay ve uçak yapım sanayi alanında projelerin uygulanması ele alındı. İHA sistemleri alanında işbirliği geliştirmesi ve zırhlı araçlar için yeni motor geliştirmeleri amacıyla ortak bir tasarım bürosunun açılması yönünde karar alındı.