Sevde Kalafat
2 years ago - 1 Dakika, 13 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkiye’nin İlginç Yer Şekilleri- V: Bingöl Yüzen Adalar

Bingöl’ün Solhan ilçesi Hazarşah köyü Aksakal Göl Mezrasında bulunan yüzen adalar yörede yaşayan halk tarafından keşfedilmiş.

Türkiye’nin İlginç Yer Şekilleri- V: Bingöl Yüzen Adalar


Tamamen doğal olan adalar, şimdiye kadar görülmemiş bir tabiat olayına sahip. Suyu tatlı olan gölde balık yetiştirilebilir. Gölün ortasında hareket eden bu üç ada göl içinde bağımsız bulunmakta, bu üç adacığın da ortalama çapı 10’ar metre.

Üzerine binildiği zaman yavaş yavaş hareket ederek yer değiştiren adalarda bodur ve dişbudak ağacı bulunuyor. Göl üzerindeki bu adalar ittirerek ya da rüzgar etkisi ile de hareket ediyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce "Yüzen Adalar Tabiat Anıtı" olarak koruma altına alınan yüzen adalar için Solhan Kaymakamlığı tarafından hazırlanan "Turizmin Anahtarı Yüzen Ada Projesi" hayata geçirilmiştir.

Türkiye’nin İlginç Yer Şekilleri- V: Bingöl Yüzen Adalar


Türkiye’de Erzurum Sülük Gölü'nde bir tane, Adıyaman’daki Çat Baraj Gölü’nde suların yükseldiği zaman çıkan yüzen adalarla birlikte, Afyonkarahisar Eber Gölü’nde bir tane, Konya Akşehir Gölü’nde bir tane, Denizli Işıklı Gölü’nün bazı kesimlerinde yüzen ada bulunuyor. Fakat en büyüğü Bingöl’deki yüzen adadır.

Özellikle hafta sonları sıkça ziyaretçisi bulunan adaları görmeye Diyarbakır, Şanlıurfa, Elazığ, Muş, Erzurum gibi kentlerden insanlar geliyor. 

Sizin de yolunuz Bingöl'e düşerse eğer adaların üzerinde gölün karşısına geçerek bu ilginç doğa oluşumuna şahitlik edebilirsiniz.