Burak GÜRAN
3 years ago - 54 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkiye'nin İlk Sondaj Gemisi Fatih'in Rotası Akdeniz

Türkiye’nin ilk sondaj gemisini araştırmalarını yapmak üzere Akdeniz’e Uğurlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın da katılımıyla Dilovası Beldeport Limanı'nda Tören düzenlendi.

Türkiye


Düzenlenen törende önemli açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak, "Türkiye'nin enerji tarihinde yeni bir milada tanık olmaktayız, 1970 yılından günümüze deniz sondajcılığı hayali yerli ekipman ve insan yetersizliği nedeniyle gerçekleşmedi. Bugün hamdolsun bu alandaki yerli dönüşümün karşılığını aldığımız, tarihi bir gün olarak kayda geçiyor.” dedi.

Antalya açıklarında 2 bin 600 metre derinlikte ilk sondajı bu yaz başlayacak. Sondaj operasyonları ağırlıklı olarak Türk mühendisleri tarafından yönetilecek.

Albayrak'tan İkinci Gemi Müjdesi

Sondaj gemisine güçlü mirası yaşatması ve yeni dönemi başlatması için “Fatih” ismini koyduk diyen Bakan Albayrak, ikinci gemi müjdesini de verdi. “Karadeniz sularında da Fatih'in yanına ikinci gemiyi ekleyerek petrol ve doğalgaz aramacılığında denizlerimizin her karışını arayacağız. İkinci gemimizi de bu yıl içinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) portföyüne katacağız.” diye aktardı.