Berna Usta
3 years ago - 52 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkiye'nin Kaynak Tuzlarına Yurt Dışından Yoğun Talep

Katkı maddesiz olması ve rafine edilmeden doğal olarak tüketime hazırlanması dolayısıyla önemi gittikçe artan kaynak tuzuna yurt dışından da yoğun talep geliyor.

Türkiye


Vücudun temel işlevleri için vazgeçilmez bir mineral olan tuzun, fazla tüketimi zararlı olduğu gibi hiç tüketilmemesi de sodyum yetersizliği riskini doğuruyor.

Saf Gurme Tuz Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaynak tuzlarının daha çok Sivas, Erzincan yörelerinde bulunan tuzlu su çeşmelerinden geldiğine dikkati çekerek, insanların giderek endüstriyelleşen gıda sektöründe sağlıklı ürünlere yöneldiğini, bu nedenle de kaynak tuzu kullanımının arttığını söyledi.

Balcı, Türkiye'deki tüketicilerin yoğun ilgi gösterdiği bu tuzlara yurt dışından özellikle de Avrupa'dan yüksek talep geldiğini dile getirerek, "Son dönemde tat oranı yüksek, rafine edilmeden doğal olarak üretilen ve doktorlar tarafından diğer tuz çeşitleriyle karşılaştırıldığında daha sağlıklı olduğu ifade edilen kaynak tuzlarımızın ünü Avrupa'ya da yayılıyor. Özellikle Hollanda'dan yüksek oranda sipariş alıyoruz" dedi.