Burak GÜRAN
2 years ago - 57 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkiye ve Rusya İşbirliğini Geliştirmek İçin Adımlar Atıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Arjantin’de dünyanın en gelişmiş 20 ekonomisinin dijital ekonomisinden sorumlu bakanlarının bir araya geldiği toplantıda, Rus mevkidaşı Konstantin Noskov ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

Türkiye ve Rusya İşbirliğini Geliştirmek İçin Adımlar Atıyor

          Konstantin Noskov - Mustafa Varank

Arjantin’nin Salta şehrinde başlayan G20 Dijital Ekonomiden Sorumlu Bakanlar Toplantısında yapılan görüşmede Türkiye’ye yönelik doğrudan yatırımların artırılması, Türk girişimcilerin de Rusya’daki yatırımlarını yoğunlaştırmasına ilişkin görüş birliğine varıldı.

Türkiye Uzay Ajansı İçin Önemli Gelişme

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Rusya Dijital Kalkınma, Haberleşme ve Kitle İletişim Bakanı Konstantin Noskov’un Arjantin’deki temaslarının ana gündemi, Türkiye’deki kurulacak Uzay Ajansı oldu. Varank ve Noskov Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulumu ve sonrasına ilişkin işbirliğinin geliştirilmesini görüştü.

İki ülkenin bakanları, bilgi teknolojileri ve iletişim konularında çalışma grubunun kurulmasını kararlaştırdı. Ayrıca Antalya Gözlemevi’nde kurulan Türkiye ve Rusya ortak yapımı 1,5 metrelik RT 150 Teleskopu’nun daha verimli kullanılabilmesi için geliştirilmesinde işbirliğinin devamı için anlaşmaya varıldı. Öte yandan iki ülke bakanı birbirlerine ülke ziyaretleri için davette bulundu.