Gülalek Annamuradova
4 years ago - 1 Dakika, 6 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkmen Devlet Başkanı, ünlü heykeltraş ve halk ressamı Saragt Babayev’i ödüllendirdi


Türkmenistan Devlet Başkanı, 2018 yılının ilk kararına imza atarak, ülkenin tanınmış heykeltıraş ve halk ressamı Saragt Babayev’i Halkın Onursal Yaşlısı ünvanı ile ödüllendirdi. Yeni yılda 70. yaş gününü kutlayan Türkmen heykeltıraş için bu ödül büyük bir sevinç yaşattı.

Kültür Bakanlığı konferans salonunda halk ressamı ve 2 kez Uluslararası Mahtumkuli Ödülü’nün sahibi Saragt Babayev’e yeni unvanın verilmesi ile ilgili tören düzenlendi. Törende yapılan konuşmalarda, ünlü heykeltıraşın Türkmen halkının kültürel mirasının tanınmasına, genç heykeltıraşların yetiştirilmesine önemli katkı sağladığı ifade edildi.


Türkmen Devlet Başkanı, ünlü heykeltraş ve halk ressamı Saragt Babayev’i ödüllendirdi


Ayrıca, yapılan konuşmalarda yeni yılın ilk kararının kültür ve sanatla bağlantılı olmasının Türkmenistan Devlet Başkanı’nın bu alana verdiği önemin bir göstergesi olduğunu kaydettiler.

Türkmenistan’ın ünlü heykeltıraşı Saragt Babayev Uluslararası Aşkabat Havalimanından Aşkabat’ta girerken, inşa edilen ve Guinnes Rekorlar Kitabında yerini alan Oğuzhan ve oğulları su fıskiye kompleksini, Bağımsızlık Parkı’ndaki Türkmen halkının tarihi şahsiyetlerinin heykelini, İlham parkındaki yazarların ve bilim adamlarının heykellerine imzasını attı.

Türkmen halk ressamının imzasını taşıyan Mahtumkuli Firaki’nin heykelleri Türkiye’nin başkenti Ankara’da ve Rusya’nın Astrahan kentinde dikildi. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)