Aynur Toleubayeva
3 years ago - 52 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkmenistan Bilgisayar Üretmeye Başlıyor

Türkmenistan Hükümeti ülkede bilgisayar üretimi yapılmaya başladığını bildirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhammedov, Türkmenistan'da bilgisayar üretiminin ekonominin dijitalleştirilmesi ve geliştirilmesi için iyi bir temel hazırladığını söyledi.

Arzuw'un haberine göre, Türkmenistan'ın yaklaşık 100 bin adet ürettiği bilgisayarlar geçen yılın mart ayında, Sanayi Bakanlığı temsilcileri, Türkmen Devlet Ulaştırma ve Haberleşme Enstitüsü ve Türkmenistanlı girişimcilerin Çin ziyareti esnasında, Çinli üreticilerin kalite onayını almıştı. Uzmanlar, Türkmen bilim adamları tarafından tasarlanan cihazın yüksek güvenilirlik ve verimliliğe sahip olduklarını vurgulamıştı.

Türkmenistan Bilgisayar Üretmeye Başlıyor


Ancak ülkede üretilen bilgisayarların teknik özellikleri, maliyeti ve üreticisine ilişkin bilgiler henüz verilmedi. Daha önce, yerli ''Aydın Geceler'' şirketi dizüstü ve tablet üretimi yapacağını açıklamıştı.  

Türkmenistan'da 2011 yılından beri ilkokul 1. sınıf öğrencilerine dizüstü bilgisayarlar cumhurbaşkanı adına hediye olarak veriliyor. Özellikle, 2017 yılında hükümet kararı ile birinci sınıf öğrencileri için 140 binden fazla dizüstü bilgisayar sipariş edilmişti.

Kaynak: ca-news.org