Gülalek Annamuradova
4 years ago - 50 Saniye
traz
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkmenistan’da Özbekistan Cumhuriyeti'nin Birinci Sanayi Fuarı Gerçekleştirildi

Aşkabat'ta Ticaret-Sanayi müessesinin Fuar Merkezinde Özbekistan Cumhuriyeti'nin ulusal sanayisinin fuarı gerçekleştirildi. 29-31 Mart 2018 tarihlerinde gerçekleşen fuar, Türkmenistan’ın Dışişler Bakanlığının desteklemesiyle Ticaret-Sanayi Kurumu ve UZEXPO Fuar Merkezi tarafından düzenlendi. 

Türkmenistan’da Özbekistan Cumhuriyeti

Fuara Özbekistan'dan ulusal sanayisinin çeşitli alanlarını temsil eden yaklaşık 70 şirket ve iş adamlarından oluşan 250 kişilik delegasyon katıldı.

Etkinliğin açılışına katılan Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdımuhammedov, ilk kez böyle bir fuarın düzenlendiğini ve bunun ikili ilişkilere önemli bir ivme kazandıracağını, Özbek ve Türkmen girişimcilerin ortaklığını yeni bir düzeye getireceğini söyledi.

Özbekistan'ın ulusal sanayisinin tanıtım günleri, 2017 baharında Aşkabat'ta imzalanan 2018-2020 yılları için ekonomik işbirliği konulu ikili anlaşmanın çerçevesinde gerçekleştirildi.

Uzun yıllardır gergin olan iki ülke arasındaki ilişkiler Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in göreve gelmesi ile yeniden şekillendirilmeye başladı. Mirziyoyev ilk yurtdışı ziyaretini Mart 2017'de Türkmenistan'a yapmıştı.

Kaynak: Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı