Gülalek Annamuradova
4 years ago - 1 Dakika, 14 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkmenistan’da yeni sağlık tesisleri açıldı


Son yıllardaki sağlık sektöründeki yatırımlar ile bölgenin önemli sağlık üssü konumuna gelen Türkmenistan’da bu alandaki yatırımlar ülkenin çeşitli bölgelerinde de devam ettiriliyor. 2020 kalkınma programı kapsamında Ahal vilayetinin Kaka ilçesinin Duşak kasabasında hastalıkların önlenmesi için özel bir tıbbi kompleksin açılışı gerçekleştirildi. Törene, ilçe yetkilileri, sağlık sektörünün temsilcileri, milletvekilleri ve yerli halk katıldı.

Törende konuşan Meclis Mevzuat Komisyonu Başkanı Serdar Berdimuhamedov, sağlık alanındaki gelişmelerin halkın refah seviyesini yükselttiği ve devletin sosyal politikasının geliştiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.


Türkmenistan’da yeni sağlık tesisleri açıldı


Törende konuşan diğer yetkililer, yeni sağlık tesisinin yerli halk için önemli olduğuna dikkat çekerek, artık yerli halkın Aşkabat’a gitmeden burada sağlık kontrolünden geçebileceklerini, bununda  hem vakitten hem de paradan tasarruf sağlamaya imkan sağlayacağını kaydetti.

Yerli firma tarafından yeniden inşa edilen sağlık tesisi, 375 hasta odasıyla son teknoloji ile donatıldı. Sağlık merkezinde bütün bölümler yer almakta, 14 kilometre uzunluğunda boru çekilerek, içme suyu ihtiyacı da karşılanmaktadır.

Sağlık merkezi, Almanya, İsviçre, İtalya, Fransa ve ABD gibi ülkelerin sağlık ekipmanları ile donatıldı. Sağlık merkezindeki eczane gece-gündüz çalışacak, ayrıca, acil servis hizmeti de verecek.

 Bu ilçenin başka bir kasabasında ise sağlık evi açıldı. Sağlık evinde aile hekimlerinin yanı sıra doğum uzmanı, diş hekimi ve diğer doktorlar halka sağlık hizmeti sunacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)