Oğuzhan Er
3 years ago - 2 Dakika, 1 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkmenistan'ın 27.Bağımsızlık Yıl Dönümü Ankara’da Kutlandı


Türkmenistan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını kazanmasının 27'inci yıl dönümü Ankara'da coşkulu bir tören ile kutlandı. 

Türkmenistan


Türkmenistan Büyükelçisi İsankuli Amanlıyev'in ev sahipliğindeki programa, siyasilerin yanı sıra birçok akademisyen ve öğrenci de katıldı. Türkmen Halk ezgilerinin beraberinde sahnelenen yöresel oyunlar, izleyiciler tarafından tam not aldı. Organizasyonda Ankara Valisi Ercan Topaca, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da yer aldı

Vali Ercan Topaca, “Anadolu’ya göçen biz Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye adını aldık. Ata yurtlarında kalanlar ise günümüzde Türkmenistan adını almıştır.” dedi.

Türkmenistan’ı "Uygarlığın yeşerdiği en önemli merkezlerden birisi" olarak niteleyen Topaca, Türkmenistan’ın bağımsızlığını kazandığı günün elbette Türkiye tarafından da sevinçle karşılanacağı bir gün olmasına dikkat çekti. "Türkiye ve Türkmenistan aynı kültür ve inanç kaynağından beslenen iki kardeş ülkedir. Atalarımız ve köklerimiz birdir. Anayurttan Anadolu'ya göçen bizler Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye adını almışız. Ata yurdunda kalanlar ise bugün Türkmenistan adını almıştır. Uygarlığın yeşerdiği ve geliştiği en önemli merkezlerden birisi de Türkmenistan'dır. Günümüz uygarlığı adına insani ve kültürel anlamda birçok değeri hediye eden coğrafya, Türkmenistan'dır. Bu nedenle bu değerleri oluşturan, yaşatan ve günümüze taşıma misyonunu üstlenen Türkmen kardeşlerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Törende söz alan bir başka isim ise Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu oldu. Topçu konuşmasında: ” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Türkmenistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olmak bize farzdı, onu yerine getirdik" sözüne atıfta bulunarak, "Evet, Türk ve Türkmen, aynı atanın balalarıdır, dini de dili de tarihi de kültürü de birdir. Cumhurbaşkanımızın 'Kemik kardeşimiz' dediği Türkmen kardeşlerimiz ile ilişkilerimiz, kardeşlik hukuku çerçevesinde ilerlemektedir" dedi.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla Türkmenistan Parlamentosu 27 Ekim 1991 yılında oy birliği ile Türkmenistan'ın bağımsızlığını kabul ederek dünyaya duyurmuştur. Türkiye Türkmenistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan devlettir. Birleşmiş Milletler üyesi olan Türkmenistan, BM Genel Kurulu tarafından “Pozitif tarafsızlık Statüsü” alan ilk devlet olma özelliği taşımaktadır.