Türkan Hüseynova
3 years ago - 1 Dakika, 10 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Silahlı Çatışmalardan Dolayı Binlerce Afganistan Türkmenleri Türkmenistan Sınırlarına Sığındı

Afganistan'ın kuzeyinde yaşanmakta olan silahlı çatışmalar nedeniyle  binlerce etnik Türkmen Türkmenistan sınırlarına sığındı. 

Afganistan'ın kuzeyinde yer alan sınır illerindeki sakinler, bölgedeki silahlı çatışmalar nedeniyle evlerini terk ediyor. Kunduz vilayetinin yerel meclis milletvekili Said Esedulla Sadat Azatlyk Radyosu'na yaptığı açıklamada, Kalayzal ilçesinde 86 köyün militanların eline geçtiğini açıkladı.

Silahlı Çatışmalardan Dolayı Binlerce Afganistan Türkmenleri Türkmenistan Sınırlarına Sığındı


Açıklamaya göre, Taliban terör örgütünün saldırıları nisan ayında hızlanmaya başladı. O zamandan bu yana, aralarında etnik Türkmenlerin çoğunlukta olduğu aileler köylerini terk etti. Afganistan hükümeti bu durumda onlara güvenlik ve geçim destegi sağlayamıyor.

Nisan ayı başlarında Taliban bahar saldırılarına başladığını açıklamıştı. Daha birkaç gün önce Türkmenistan ile sınır olan Afganistan'ın Faryab ve Covzcan illerinde silahlı gruplarla hükümet güçlerinin arasında çatışma yaşanmış, iki Türkmen köyünün sakinleri Türkmenistan sınırına sığınmıştı. 

Azatlyk Radyosu'nun Afganistan muhabiri Şamerdanguli Muradi'nin aktardığı bilgilere göre, Taliban ve diğer silahlı grupların Türkmenistan sınırında yaptıkları saldırısı sonucu evlerini terk edenlerin kesin sayısı hükümetçe de bilinmemektedir.

Kunduz, Covzcan, Faryab ve Belh illerinin 34 ilçesinde etnik Türkmenler çoğunluğu oluşturuyor. Afganistan'daki Türkmen nüfusunun sayısına ilişkin kesin veriler bulunmasa da Afganistan'daki Türkmen diasporasının temsilcilerinin bilgilerinde, ülkede yaklaşık 4 milyon etnik Türkmen var.

Kaynak: ca-news.org