Gülalek Annamuradova
4 years ago - 1 Dakika, 36 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkmenistan Tarihi Değerleri ile 2018 Yılının Seyahat Edilebilecek Ülkesi Seçildi


İtalyan Rai Tre televizyon kanalı tarafından izleyiciler arasında yapılan anket sonuçlarına göre, 2018 yılında Türkmenistan seyahat edilebilecek en önemli turistik mekanlardan birisi seçildi. Kanalın araştırması sonucunda, Türkmenistan tarih dalında birinciliği elde etti.


Türkmenistan Tarihi Değerleri ile 2018 Yılının Seyahat Edilebilecek Ülkesi Seçildi


Televizyon kanalı tarafından dünyanın farklı bölgelerinden çekilen turizm ve seyahat temalı sayısız televizyon programından sonra izleyicilerin ve turistlerin fikirleri soruldu. Bu ankette Türkmenistan, tarihi mekânları ile izleyicilerin beğenisini kazandı.

Tarih ile ilgilenen insanlar için Türkmenistan’da seyahat edilebilecek birçok mekan bulunmaktadır. Türkmenistan’ın daha fazla ilgi çeken tarihi anıtlarının başında Türkmenlerin Stonhenge’si olarak adlandırılan Altyn-tepe kenti gelmektedir. Antik kent tarihçilere göre, Tunç Çağı’na (M.Ö. 2300 - 1900) aittir. Bu kentte turistler, antik halkların "yazı" biçiminin simgeleriyle tanışabilirler.

Bunun yanı sıra turistler için antik kent Parfiya ve onun kültür başkenti olan kadim Nisa kalesi  ilgi çekmektedir.

Türkmenistan’ın doğu kısmında da Ortaçağa ait tarihi eserler bulunmaktadır. O yıllarda, bu bölgelerin kültür seviyesi ve bilim gelişimi açısından dünyada emsali yoktu. İl Arslan, Tekeş, Turabek Hanım, Kutlug Timur minaresi, Astana-Baba Türbesi, diğer antik şehirler ve türbeler turistlerin o döneme ait tarihi bilgiler elde etmesine imkan sağlayacak.

Öte yandan, eski Merv toprakları da yabancı turistlerin ilgi odağındadır. Bu bölge 1999 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi dahil edilmişti. 2007'de kadim Nisa kalesi, ayrıca Köneürgenç tarihi eserleri UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil olmuştu.


Türkmenistan Tarihi Değerleri ile 2018 Yılının Seyahat Edilebilecek Ülkesi Seçildi


Bir ay bundan önce Türkmenistan’da Büyük İpek Yolu’nun güzergâhındaki Türkmenistan topraklarındaki tarihi eserlerde kazı ve araştırma çalışmaları için devlet programı onaylanmıştı. Bu program kapsamında Türkmenistan’ın tarihi eserlerinin ve kültürel mirasının yaygınlaştırılması için uluslararası araştırma merkezleri ve bilim adamları ile işbirliği yapılacak.

Türkmenistan’da aynı zamanda 2018 yılı Türkmenistan Büyük İpek Yolu’nun kalbi olarak ilan edilmesi, bu alandaki çalışmalar için rehber olacak.

Kaynak: Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı