Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 20 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkmenistan, Türkiye'nin Cumhuriyet Bayramını Unutmadı

Türkmenistan Büyükelçiliği, Türkiye’nin Cumhuriyet'inin kuruluşunun 95. yılı dolayısıyla birçok etkinlik organize etti.

Türkmenistan, Türkiye


28 Ekim’ de Aşkabat’ta Mahtumguli Müzikal Drama Tiyatrosu’nda bir konser gerçekleştirildi. Golden Horn Brass Grubu’nun sahne aldığı konserde,  Türkmenistan’da iş yapan yöneticilerle birlikte çok sayıda yabancı misyon şefi yer aldı. Konsere birçok Türkmen davetli de katıldı. Âşık Veysel ve Meşhur Türkmen Kompozitör Nuri Halmamedov eserleri başta olmak üzere  birçok halk şarkısı sahneye kondu.

29 Ekim Pazertesi günü ise Cumhuriyet Bayramı, Türkmen–Türk Okulu’nda çoşkulu bir tören ile kutlandı.Okul yöneticileri ile birlikte birçok davetlinin katıldığı törende ise öğrenciler kendilerine ait performansları ortaya koydu. Yine öğrenciler tarafından Cumhuriyet konulu bir Resim Sergisi,misafirlerin beğenisine sunuldu. Bu sergi, izleyenler tarafından büyük bir ilgi topladı.

Türkiye Büyükelçisi Mustafa Kapucu da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Aşkabat Yıldız Otel’de resepsiyon verdi. Resepsiyona başta Türkmenistan Cumhurbaşkanı yardımcısı Çarı Gılıcov olmak üzere birçok yabancı misyon şefi, askeri erkân ve çok sayıda davetli katıldı.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Çarı Gılıcov, burada bir konuşma düzenledi. Konuşmasına Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. yılın tebrik ederek başlayan Gılıcov, Türkmenistan ve Türkiye arasında kültür, tarihi ve dostluk esasına dayalı bir işbirliğinin ortaya konduğunun altını çizdi. Her geçen gün daha da güçlenen, güçlendikçe de büyüyen bu ilişkilerin devamı konusundaki temennilerini dile getirdi.Yakın zamanda ise başta ekonomik ticari ve kültürel olmak üzere her alanda bu ilişkilerin daha da güçleneceğini sözlerine ekledi.