Türkan Hüseynova
3 years ago - 54 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkmenistan ve İran Sınır Ötesi Ticareti Yoğunlaştırıyor

Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakan Yardımcısı başkanlığındaki Türkmen heyeti, İran'ın Sanayi, Maden ve Ticaret Bakan Yardımcısı ve Ticaret Geliştirme Organizasyon Başkanı Moctaba Hosrotac ile İran ve Türkmenistan arasındaki sınır şehir olan Bacgiran'da bir araya geldi. 

Türkmenistan ve İran Sınır Ötesi Ticareti Yoğunlaştırıyor


Türkmen ve İran'ın hükümet temsilcilerinin Türkmenistan'ın Bacgiran şehrinde 1 Ağustos'ta gerçekleşen toplantısına gümrük ve sınır hizmetlerinin, girişimcilerin temsilcileri de katıldı. Görüşmede esas konu sınır ötesi ticaret işbirliğinin geliştirilmesi oldu. 

Taraflar, sınır yerleşimlerinin pazarlarını ziyaret ederek malların ve bölge sakinlerinin hareketlerini engelsiz bir şekilde gerçekleştirmeleri için sorunların çözümü konusunda görüş alışverişinde bulundular. Toplantının ardından, bir sonraki buluşma konusunun İran ile Türkmenistan arasında serbest ticaret kurma olacağı duyuruldu.

İran'ın kuzeydoğusundaki Horasan-Rezavi vilayetinin üreticileri için Türkmenistan en önemli ikinci ihracat ülkesidir.

Aşkabat'tan birkaç saat uzaklıkta bulunan İran'ın Koçan kenti, İranlı yetkililer tarafından Orta Asya ülkeleri ile ticaretin en büyük noktası olarak görülmekte.

Kaynak: orient.tm