Oğuzhan Er
1 year ago - 1 Dakika, 41 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

TURKPA 8. Genel Kurulu İzmir'de Gerçekleşti

TÜRKPA'nın 10. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla "TÜRKPA'nın İlk On Yılı ve Parlamentolar Arası İş Birliğinin Geleceği: İş Birliğine Yeni Yaklaşımlar" adıyla bir organizasyon gerçekleştirildi.

TURKPA 8. Genel Kurulu İzmir


Konferansa TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın yanı sıra, Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Oktay Asadov, Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay ve Macaristan Meclis Başkanı Laszlo Köver da katıldı.

Meclis Başkanı Yıldırım, İzmir milletvekili olarak misafirleri ağırlamanın büyük bir gurur olduğunu belirtti.

İzmir’in tarih boyunca çok önemli bir kent olduğuna vurgu yapan Binali Yıldırım, İzmir’i “Akdeniz’e açılan bir kapı” olarak nitelendirdi.

TURKPA 8. Genel Kurulu İzmir


Türkiye'nin ihracat merkezlerinden olan İzmir'in bir liman kenti olduğunu belirten Yıldırım, İzmir'i yüksek hızlı trenle Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattına bağlayacaklarını, o zaman İzmir limanının Kafkaslara, Orta Asya'ya da hizmet vereceği açıklamasında bulundu.

TÜRKPA'nın 10. yılı Genel Kuruluna Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Meclis Başkanı'nın da katıldığını belirten Yıldırım:

"Kıbrıs Adası'nda 35 yıl önce bağımsızlığını ilan eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, o günden bugüne kadar adada halkının refahı ve mutluluğu için büyük bir mücadele içerisinde. Her türlü kısıtlamalara ve haksızlıklara rağmen var olma mücadelesini sürdürüyor. Bizim amacımız ve beklentimiz Birleşmiş Milletler kararları doğrultusunda adanın adil bir yönetişim şekliyle Güney Kıbrıs-Kuzey Kıbrıs arasında müşterek bir çözümün bulunmasıdır. Bu konuda başından beri Türkiye gerek Birleşmiş Milletler gerek Avrupa Birliği çabalarına hep olumlu katkı sağlamış, bundan sonra da bu katkıyı sağlamaya devam edecektir.” İfadelerini kullandı.

TÜRKPA NEDİR?

Türk dil ve lehçelerini konuşan altı Türk devleti ve devlet başkanlarının üst düzey yetkilileri ile birlikte katıldığı bir zirve olarak belirtilebilir Merkezi’nin Bakü de bulunduğu TÜRKPA’nın kurumsal merkezi İstanbul, akademik merkezi ise Kazakistan’dır.