Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 18 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

TÜSİAD ve TOBB’dan Ekonomi İçin Ortak Adım

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) gerçekleştirdiği görüşmeler sonucunda ekonomik durum konusunda görüş birliği yaptıklarına dair bir açıklama yayımladılar.

TÜSİAD ve TOBB’dan Ekonomi İçin Ortak Adım


TOBB ve TÜSİAD’ın yaptığı ortak bildiride, “Hükümetin açıkladığı ekonomik programın ve alınacak önlemlerin mukavemeti için iş dünyası destek olmaya kararlıdır.” Şeklinde vurgu yapıldı.

Öte yandan açıklamada, Türkiye ekonomisinin sağlam olduğunu ve bu zaman zarfı içinde reel sektörün üretim ve istihdam kapasitesini muhafaza etmek büyük ölçüde önem arz etmektedir denilirken, “ABD ile yaşanılan problemlerin stratejik ortaklık kapsamı içinde diplomasi yoluyla çözülmesi için çaba sarf etmeye devam edilmeli.” İfadelerine yer verildi.

TOBB ve TUSİAD’ın istişare yaparak görüş birliğine vardığı toplantıda ön plana çıkan başlıklar şu şekildedir;

Merkez Bankası’nın dün sabah likidite yönetimi için attığı olumlu adımların haricinde döviz kurunun istikrarlı bir hal alması için daha sıkı bir para politikasına geçilmesi,

Sıkı para politikasını destekleyecek tasarruf tedbirlerini içeren maliye politikasının en kısa sürede açıklanması,

İvedi bir şekilde enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi için güven verici somut bir yol haritasının hazırlanması,

En önemli ekonomik muhatabımız olan Avrupa Birliği ile ilişkilerin tekrar olumlu düzeye çıkarılması,

ABD ve Türkiye’nin mevcut sorunların stratejik ortaklık çerçevesinde diplomasi yoluyla ve bir an evvel çözülmesi için çaba göstermeye devam etmesi.