Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 16 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Tuva’da Bir Türk Adası : Por-Bajın

Rusya Federasyonu içerisinde bulunan Tuva Özerk Cumhuriyeti'nde, Tere Gölü'nde yer alan ada üzerinde 1250 yıllık “Por-Bajın”(Por-Bayın) şehrinin kalıntıları dikkatleri çekiyor.

Tuva’da Bir Türk Adası : Por-Bajın


Uygur Kağanı Bayançur Han'ın yaptırdığına dair işaretler bulunan Por Bayın Adası, bugün Tuva Özerk Cumhuriyeti'nin sınırları içerisinde yer alırken uzun yıllar hakkında bilgi edinmek pek mümkün olmamıştır.

Çoğunlukla Şamanist Tuva Türkleri’nin yaşadığı bölge olan " Por-Bayin", Tuva Türkçesinde ‘’toprak veya kil ev’’ manasına gelmektedir.

Sayan Dağları ile Altay Dağları arasında yer alan bölgede bulunan bu ada, her geçen daha da merak uyandırıyor. "Türk adası’’ olarak nitelendirilen Por-Bayın adası bölgede bulunan kalıntılar nedeniyle Uygur Kağanlığı’nı akıllara getiriyor. İsmindeki ‘’Bay’’ kökünün de, ‘’Bayındırlık(medeniyet)’’ olabileceği rivayetler arasında. Bir diğer görüş ise bu adanın “Türk Burkancılarının” yaşam alanı olduğu ve büyük bir yangın sonucu yıkıma uğrayıp terk edildiği düşüncesidir.

Tuva’da Bir Türk Adası : Por-Bajın


Uygur Kağanı Bayançur
(Moyençur) Han tarafından kurulduğuna inanılan adada şehir kurma nedeni olarak Selenge Yazıtları’nda Bayançur Han ‘’Sonbahar geldiğinde ordumu büyütmek için kurdum’’ ifadesini kullanmıştır.

Dörtgen bir ada şeklinde olan tarihi kalıntılar hakkında ise henüz tam ve net bilgiye ulaşmak mümkün değil.

Türk ve Asya kültürüne katkı sağlamasından şüphe duyulmayan bu ada için birçok araştırmacı ise gelişmeleri yakından takip ediyor.