Berna Usta
3 years ago - 1 Dakika, 13 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Ulupamirli Dört Kırgız Türk Subayı Oldu

Van’ın Erciş ilçesine bağlı Kırgız Türkleri’nin yaşadığı Ulupamir köyünden dört Kırgız genci Kara Harp Okulu’nu bitirerek Türk Silahlı Kuvvetleri subayı oldular.

Ulupamirli Dört Kırgız Türk Subayı Oldu


Van’da Kırgız Türkleri’nin yaşadığı Ulupamir köyü, Kara Harp Okulu’ndan mezun olarak TSK’ya katılan ilk subaylarının heyecanını yaşıyor.

Kara Harp Okulu’ndan teğmen olarak mezun olan İbrahim Ulu, Aykut Yiğit, Ramazan Erol ve Manas Sancaktar, Ulupamir köyünden çıkan ilk subaylar.

Kırgızların yaşadığı 3000 nüfuslu Ulupamir köyünden daha önce yüzlerce korucu, uzman çavuş ve astsubay çıkmış. Türkiye’yi vatan bilen Kırgız Türkleri, Türkiye için canını vermeye hazır birer vatanseverler.

Ulupamirli Dört Kırgız Türk Subayı Oldu

                                                                                                                                    Ulupamirli Kırgız Türkü Korucular

1979 yılında Sovyetler, Afganistan’ı işgal edince Pamir Yaylası’nda yaşayan Kırgız Türkleri’nin bir kısmı Afganistan’ı terk ederek Pakistan’a göç etmek zorunda kaldı. Ancak Pakistan’da yaşamayan Kırgız Türkleri, Türkiye’ye başvurarak yardım istedi. 1982 yılında Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in izni ile 1.150 Kırgız Türkü, uçakla Türkiye’ye getirildi ve Van’nın Erciş ilçesinin bir köyüne yerleştirildiler. Kırgız Türkleri kendi köyün adını Ulupamir yaptı.