Türkan Hüseynova
3 years ago - 47 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Çocukların Ana Dil Sevgisini Artırmak İçin Proje Geliştirildi

Ulusal "Azerbaycan Animasyonu" projesi, çocukların ana dilinde kolay konuşmasını sağlamanın yanı sıra onlara ana dilini sevdirecek.

Çocukların Ana Dil Sevgisini Artırmak İçin Proje Geliştirildi

"Animafilm"in kurucusu Reşit Ağamalıyev'in Amerika'nın Sesi radyosunda yaptığı konuşmada, "Azerbaycan Animasyonu" kitabıyla ilgili bilgi verdi. 

"Azerbaycan Animasyonu" kitabı, 14 kişilik (Azerbaycan, İran, Türkiye, Rusya, Avrupa) bir filmbilimci heyet tarafından hazırlandı. Kitabın basılması için 7 aydır bağış toplandığı belirtildi. 

Proje çerçevesinde basılacak kitabın renkli resimleri ve kolay anlaşılan dili çocuklar için ilgi çekici olacak. Projenin amacı Türk, Rus ve İngiliz dillerinde çocuklara izletilen animasyonların, çizgi filmlerinin önüne geçmek. Çünkü bu, çocukların dilinde, konuşmasında da etkili oluyor, onların kullandığı kelimeler arasına başka dillerdeki sözcükler de giriyor.

Kitabın basılarak ekim ayında gerçekleşecek Bakü Uluslararası Animasyon Festivali'ne katılması bekleniyor. ''Azerbaycan Animasyonu'' kitabının ileride İngiliz, Arap, Çek ve Fransız dillerine çevirilmesi de planlanıyor.  

Video için tıklayın.

Kaynak: azadliq.org