Aiperi Seiitbekova
3 years ago - 57 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kırgız Öğrenciler Uluslararası Fizik ve Astronomi Olimpiyatı'ndan Ödülle Döndüler

Uluslararası Olimpiyat'ın "Astronomi" dalında altın madalyasını Kırgız öğrenci kazandı.

Kırgız Öğrenciler Uluslararası Fizik ve Astronomi Olimpiyatı


Özbekistan'da ilk defa gerçekleşen Uluslararası Uluğ Bey Fizik ve Astronomi Olimpiyatı'ndan Kırgızistanlı üç öğrenci madalya ile döndü.

Uluslararası Olimpiyat'ın "Astronomi" dalında birinciliği Bişkek'teki 61. Fizik ve Matematik Eğitim Lisesi'nin son sınıf öğrencisi Irıskeldi Anarbekov kazanırken, ''Fizik'' dalında ikinciliği Isık-Göl bölgesinde bulunan Huseyin Karasayev Lisesi'nin 10. sınıf öğrencisi Timur Tınıçbekov, aynı dalda üçüncülüğü ise Celal-Abad'daki 10. Corobek Mamıtbekov Fizik Lisesi'nin son sınıf öğrencisi Ernazar Sıdıkov kazandı.

Olimpiyatın tüm galiplerine madalya ile birlikte hediyeler ve sertifakalar takdim edildi.

1. Uluslararası Uluğ Bey Fizik ve Astronomi Olimpiyatı 19-23 Haziran 2018 tarihleri arasında Semerkant şehrinde Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan'dan gelen lise öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşti. Her ülke altı kişiden oluşan takımlar tarafından temsil edildi. Kırgızistan'ı olimpiyatın ''Astranomi'' dalında: Ernazar Sıdıkov, Timur Tınıçbekov, Agdam Irımbekov; ''Fizik'' dalında ise Ayana Abdıldayeva, Irıskeldi Anarbekov, Daniyar Colmatov temsil etti.

Özbekistan Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Uluslararası Uluğ Bey Fizik ve Astronomi Olimpiyatı bundan sonra her iki senede bir yapılacak.

Kaynak: edu.gov.kg