Dilek Özdemir
2 years ago - 55 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Umudun ve Acının Sembolü Srebrenitsa Çiçeği

Bosnalı şehit anneleri ve Graçanica'daki kadınlar tarafından yapılan Srebrenitsa Çiçeği o insanlık dramının, katliamın ve soykırımın yaşandığı acı dolu günün sembolü oldu.

Srebrenitsa anneleri ile sıradan vatandaşlarda Potoçari'de yakalarında beyaz - yeşil çiçek taşıyordu. Bu çiçek, soykırım kurbanlarının aziz hatırası olarak Strasburg'daki Avrupa Parlamentosu’na da yakalarda taşınmıştır.

Umudun ve Acının Sembolü Srebrenitsa Çiçeği


Bu çiçek, sadece Srebrenitsa annelerine karşı duyulan muhabbetin temsilcisi değil ölen şehitlerin ve annelerinin yaşadığı hüznünde temsilcisidir. 

11 yapraklı Srebrenitsa çiçeği 11. Temmuz 1995 katliam gününü, ortadaki yeşil renk yeniden doğuşu, etrafındaki beyaz renk ise masumiyeti simgeliyor. 

Bu katliamın ve soykırımın başka hiç bir yerde, hiçbir zaman,hiçbir şekilde yaşanmamasını  ve Srebrenitsa annelerinin, adaletin bir gün vuku bulacağına dair inanç ve umutlarını bu yeşil renk temsil eder.

Yaşanan tüm acılara rağmen bu yeşil renk bir yandan barışı simgelerken bir yandan da  yaşananların hiç bir zaman unutulmaması adına bir temsilcidir.

Srebrenitsa'da yaşananların tekrar hiç bir yerde yaşanmaması ve acıların biran önce dinmesi dileği ile...