Oğuzhan Er
2 years ago - 1 Dakika, 9 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

UNESCO ve Özbekistan Arasında İşbirliği

Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, UNESCO Genel Direktörü Audray Azoulay ile bir araya geldi. Görüşmede Özbekistan ve UNESCO arasındaki ilişkilerin gelişmesi adına yeni işbirliği anlaşmaları imzalandı.

UNESCO ve Özbekistan Arasında İşbirliği


Fransa'da bir araya gelen ikilinin görüşme nedeni, Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Basın Yayın organları tarafından yapılan açıklamada “iki taraf adına işbirliğinin geliştirilmesi” olarak açıklandı.

Her geçen gün UNESCO ile bağların biraz daha gelişmesine atıfta bulunan Mirziyoyev, bu görüşmenin önemini vurguladı.

UNESCO tarafında ise açıklama Genel Direktör tarafından geldi. Azoulay, Özbekistan’ın bütün insanlık adına önemli olan kültür ve tarihi mirasının daha da korunaklı hale gelmesi projesinin Özbekistan hükümeti tarafından başarıyla gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Bununla beraber Semerkant'ta Mirzo Uluğbey Uluslararası Enstitüsünün yapılması, yine Semerkant Turizm Üniversitesi’nde de UNESCO Kürsüsü oluşturulması adına çeşitli önerilerin desteklendiğini dile getirdi.

Görüşmede ayrıca gelecek yıl Özbekistan’da Orta Asya genç bilim adamları bölgesel forumu ve kültürel mirasın korunur hale gelebilmesi adına bilişim teknolojileri temalı bir Asya Forumu çalıştayı organize edilmesine karar verildi. 2021 yılına kadar sürecek olan gelişme ve işbirliği sözleşmesi de taraflar tarafında imzalandı.

Göreve gelmesinin ardından ilk defa Avrupa ziyaretlerine başlayacak olan Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, yarın Fransa’ da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir görüşme gerçekleştirecek.