Burak GÜRAN
1 year ago - 1 Dakika, 28 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Üniversitede Kripto Para Skandalı

Sakarya Üniversitesi'nin bilgi sisteminde yaşanan arıza nedeniyle, şikayet üzerine yapılan araştırmada üniversitenin ağından kripto para madenciliği yapıldığı ortaya çıktı.

Üniversitede Kripto Para Skandalı


Sakarya’da, 89 bin 908 öğrencinin eğitim gördüğü Sakarya Üniversitesi’nde öğrencilerin ve öğretmenlerin kullandığı bilgi sisteminde 3 aydır süren yavaşlık ve arıza nedeniyle zorluk yaşayan çok sayıda öğrenci durumu üniversite yönetimine bildirdi.

Üniversite yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmazken, iddiaların araştırıldığı ve soruşturma başlatılacağı öğrenildi. Yaşanan problemle ilgili olarak daha önce uzaktan eğitim sınavına giren birçok öğrencinin sınavının yarım kalması nedeniyle sınavın tekrarlandığı ve durumun siber saldırı olarak değerlendirildiği belirtildi.

Öte yandan Sakarya Üniversitesi’ne bağlı Teknokent’te de bir şirketin uzun süredir kripto para madenciliği yaptığı ve bu nedenle Teknokent’te bulunan şirketler için hazırlanan kesintisiz güç kaynağının arıza yaptığı öne sürüldü. Kapasitesinin fazla üzerinde güç çekilmesinden dolayı arıza yapan güç kaynağında parça değişikliği yapıldığı belirtilirken, kripto para madenciliği yapan şirket hakkında soruşturma başlatılmadığı iddia edildi.

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılıyor ?

Dünya üzerinde çok sayıda bilgisayar, farklı isimlerdeki kripto paraların madenciliğini yapıyor. Bu madenciliği yapmak için bir anakart, işlemci, ekran kartı ve UPS adı verilen kesintisiz güç kaynağı gerekirken, anakart ve ekran kartının performansına göre yapılan madencilikten alınan verim değişiyor. Özellikle ön plana çıkmış ve ismi çok duyulmuş kripto paraların madenciliğini yapmak için çok yüksek maddi değerdeki cihazları tercih etmek gerekiyor. 24 saat açık durması gereken bilgisayarların kripto para madenciliği yaptığı zaman kullandığı elektrik ise yaklaşık 10 kat artıyor.