Meryem Sehbal
1 year ago - 54 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Uygur davasının önderlerinden Rabia Kadir kimdir?

Rabia Kadir Kimdir?


Rabia Kadir, 1997 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nin Türkistan politikasını eleştirerek sert tepki göstermiştir. Bu tutumu üzerine halk kongresindeki vazifesinden çıkartılmıştır. 1999'da da hükümet sırlarını kamuoyuna taşımakla suçlanarak 8 yıl hapse mahkum edilmiştir.

Uygur davasının önderlerinden Rabia Kadir kimdir?


Rabia Kadir, 1948 yılında Çin'in Doğu Türkistan bölgesinde doğdu. 27 yaşında kendisine ait bir tekstil şirketi kurdu. Daha sonra Sincan Ticaret Odası'nın başkanı seçildi. Bunun yanında kadın haklarının savunucusu olarak da Çin Hükümeti'nin delegasyonunda görev yaptı. 1992 senesinde de Milli Halk Kongresi'nin üyesi oldu. 1995'de de Birleşmiş Milletler'in Pekin'de gerçekleştirdiği Dünya Kadınlar Konferansı'na katıldı. 

Uygur davasının önderlerinden Rabia Kadir kimdir?


1997 yılında da Çin Halk Cumhuriyeti'nin Türkistan politikasını eleştirerek sert tepki gösterdi. Bu tutumu sonrasında halk kongresindeki vazifesinden çıkartıldı. 1999'da da hükümet sırlarını kamuoyuna taşımakla suçlanarak 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2005 senesinde de uluslararası baskılar sonucu cezaevinden tahliye edildi. Özgürlüğü'ne kavuşan Rabia, Amerika Birleşik Devletleri'ne giderek çalışmalarını burada sürdürdü. 2016 yılında da Dünya Uygur Kurultayı'nın başkanı seçildi.


Meryem Sehbal